Regionální centrum PRO-BIO Šumava

Informační web pro ekologické zemědělce     www.pro-bio.stachy.cz

Počet zobrazených článků: 50 (z celkem 149 nalezených)

| 0-50 | 50-100 | 100-149 |
Zemědělcům přidáme až 2,5 mld.
(KV, Aktuality z netu, 30.10.2008)


Gandalovič: zemědělcům přidáme až 2,5 miliardy, k protestům nemají důvod


Miliardu z Pozemkového fondu, k tomu maximálně miliardu z rezervy ministerstva zemědělství a další až půl miliardu z nevyplacených přímých plateb. Takovou nabídku učinil zemědělcům předseda vlády Mirek Topolánek po jednání se zástupci profesních zemědělských sdružení, ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem a 1. náměstkem ministra financí Eduardem Janotou.

Nově vzniklá odbytová organizace PRODEJ-BIO s.r.o. - nabídka tichého společenství
(KV, Aktuality z netu, 06.08.2008)
Vážení členové svazu PRO-BIO,

na základě ujednání českého svazu PRO-BIO a německého svazu Bioland Vám nabízíme účast v nově vzniklé odbytové organizaci PRODEJ-BIO s.r.o. formou tichého společenství. Tuto možnost mají pouze členové svazu PRO-BIO. Jednorázový vklad je možný ve výši 15.000 Kč, 30.000 Kč nebo 45.000 Kč. Možnost ovlivňovat chod obchodní společnosti je nepřímý přes „odbytovou radu“.

Ekologické zemědělství: prospěšné pro vás, pro nás, pro Evropu.
(KV, Aktuality z netu, 30.07.2008)
Tisková zpráva

Praha, 28. července 2008

Novou propagační kampaň na podporu ekologických produktů a zemědělství rozjela minulý týden Evropská komise. Kampaň se zaměřuje na propagaci ekologických potravin zvláště mezi mladými lidmi a dětmi a na zvyšování důvěry spotřebitelů v tyto potraviny. Pod heslem: „Ekologické zemědělství. Šetrné k přírodě, prospěšné pro vás.“ chce propagační kampaň informovat o významu a přínosech ekologicky šetrného hospodaření a produkci ekologických potravin.

Ministr Gandalovič dnes jednal se zemědělci o rozpočtu MZe pro příští rok
(KV, Aktuality z netu, 09.07.2008)
Tisková zpráva

Hradec Králové, 7. července 2008

Ministr Gandalovič dnes jednal se zemědělci o rozpočtu MZe pro příští rok

Rozpočet ministerstva na rok 2009, Cross compliance a transformační zákon jsou některými z témat dnešní návštěvy ministra zemědělství Petra Gandaloviče v Královéhradeckém kraji.

Náměstkem pro environmentální agendu a ekologické zemědělství
(KV, Aktuality z netu, 09.07.2008)
Tisková zpráva

V Praze 30. června 2008

Náměstkem pro environmentální agendu a ekologické zemědělství bude jmenován Jiří Urban

Ministr zemědělství Petr Gandalovič jmenuje v úterý 1. července Ing. Jiřího Urbana svým náměstkem pro oblast environmentální a ekologického zemědělství.


Nabídka krmného bio obilí
(KV, Aktuality z netu, 09.07.2008)
Společnost PRODEJ-BIO s.r.o. již v letošním létě začne obchodovat s bioprodukty a podle společných dohodnutých zásad fungování bude preferovat dodávky na český trh a pro české biosedláky - členy svazu PRO-BIO.

První nabídka možných surovin (krmných obilovin a luštěnin), ke stažení.

Termín pro závazné objednávky navrhuji stanovit do 25.7. 2008, poté bude zboží nabídnuto na volný trh. Kontakt: PRO-BIO RC Litomyšl [pro-biolitomysl@lit.cz]

BARTÁKŮV HRNEC PRO FARMU HUCUL NA JANOVĚ HOŘE
(KV, Aktuality z netu, 22.05.2008)
Ocenění nejlepšího ekologického zemědělce za rok 2007 získala rodina Karbusických z Farmy HUCUL. Slavnostní vyhlášení v pořadí již 16. ročníku a předání putovního Bartákova hrnce proběhne na Janově hoře ve Vítkovicích v Krkonoších dne 31. května 2008.

Podrobnější informace …Povolení vyššího podílu konvenčních krmiv v dané oblasti z důvodu neúrody krmiv podle NR 2092/91 P I B. odst. 4.9
(KV, Aktuality z netu, 05.05.2008)
V roce 2007 a následně i v březnu 2008 se na MZe obrátila kontrolní a certifikační organizace Biokont CZ, s.r.o. (kód kontrolní organizace CZ-BIOKONT-03) a svaz ekologických zemědělců PRO-BIO s žádostí o vydání výjimky na používání konvenčních krmiv v ekologickém zemědělství MZe jejich žádosti vyhovělo…

Povolení národní výjimky: Od 1.5.2008 do 31.8.2008 je možné používat 5% konvenčních krmiv v krmné dávce v chovu býložravců.


Osvobození od daně z příjmů fyzických osob po reformě
(KV, Aktuality z netu, 28.04.2008)
Vláda plánuje v následujících letech zredukovat některé daňové výjimky a úlevy. Která osvobození zůstanou zachována?

Začíná největší domácí kampaň na propagaci biopotravin
(KV, Aktuality z netu, 07.04.2008)
Tisková zpráva
Praha, 3. dubna 2008
Státní podpora ekologického zemědělství se dostává do další fáze. V březnu odstartovala dosud největší státní kampaň na propagaci biopotravin. V následujících 3 letech bude do propagace biopotravin a zvýšení informovanosti spotřebitelů o ekologickém zemědělství investováno celkem 28 mil. Kč. Hlavními komunikačními nástroji budou billboardy, inzerce v tisku, ochutnávky biopotravin nebo webové stránky www.ziju-bio.cz.

Zemědělci budou moci zjistit, na čí půdě hospodaří
(KV, Aktuality z netu, 01.04.2008)
Od prvního dubna spouští ministerstvo zemědělství v rámci informačního systému pro evidenci využití zemědělské půdy (LPIS) službu umožňující zemědělcům zjistit vlastníky pozemků, na nichž hospodaří. Zdroj: www.denik.obce.cz

Spotřeba biopotravin v ČR vzrostla vloni o 70 procent, trh nabízí neopakovatelnou podnikatelskou příležitost
(KV, Aktuality z netu, 28.03.2008)
Tisková zpráva

K OKAMŽITÉMU ZVEŘEJNĚNÍ

25.3.2008Brno, 25.3.) Spotřeba biopotravin v České republice dosáhla v roce 2007 1,29 miliardy korun, což je nárůst o 70 procent oproti roku 2006. Vyplývá to z pravidelného šetření agentury Green marketing pro ročenku Český trh s biopotravinami.


Zemědělským podnikatelům a osobám hospodařícím v lesích jsou k dispozici odborní poradci
(KV, Aktuality z netu, 13.02.2008)
Podnikatelé v zemědělství a osoby hospodařící v lesích mohou požádat o dotace na využívání služeb zemědělského poradenského systému. Dne 5. února 2008 schválil ministr zemědělství Petr Gandalovič Pravidla, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotace na projekty Programu rozvoje venkova ČR pro období 2007 – 2013 (dále jen Pravidla) pro opatření Využívání poradenských služeb.

POŠUMAVSKÝ BIO MED ČESKOU BIOPOTRAVINOU ROKU 2007
(KV, Aktuality z netu, 05.02.2008)
biomed (Jihlava, 1.2.2008) Pošumavský bio med ekologického včelaře Jan Pintíře byl vybrán odbornou porotou jako Česká biopotravina roku 2007. Odborná porota 6. ročníku soutěže dále vyhlásila čtyři vítěze kategorií, pečivo, mléčné výrobky, nápoje a pochutiny.

V nebývalé konkurenci více než 70 nominovaných biopotravin získal titul Česká biopotravina roku 2007 Pošumavský bio med ekologického včelaře Dr. Ing. Jan Pintíře, Ph.D. z Nedaniček u Švihova v okrese Klatovy. „Pošumavský bio med pana Pintíře získal od poroty nejen absolutně nejvíce bodů, ale také nadchnul vynikající chutí, širokým výběrem jednodruhových medů charakteristických vlastností a způsobů použití. Jedná se v podstatě o jediné sladidlo v bio kvalitě z české suroviny. Pan Pintíř je také jediný český včelař, kterému se přirozenou cestou podařilo vypořádat se s parazitárním onemocněním včel, které vyvolává roztoč Varroa destruktor“, hodnotí vítěznou biopotravinu předseda poroty Pavel Maurer.

Počet ekologických zemědělců a výrobců biopotravin je nejvyšší v historii
(KV, Aktuality z netu, 31.01.2008)
Systematická podpora ekologického zemědělství a produkce biopotravin ze strany ministerstva zemědělství se projevuje stabilním nárůstem počtu ekologicky hospodařících farmářů a výrobců biopotravin. Ke konci loňského roku hospodařilo podle zásad ekologického zemědělství 1318 zemědělců a 253 subjektů vyrábějících biopotraviny pro konečného spotřebitele.

Unie zpřesňuje podmínky přímých podpor v rámci SZP
(KV, Aktuality z netu, 31.01.2008)
Brusel, 21. ledna 2008

Nová pravidla a režimy přímých podpor v rámci Společné zemědělské politiky a politiky rozvoje venkova byla předmětem rozpravy na dnešní Radě ministrů zemědělství a rybolovu v Bruselu. Z pohledu nových členských států EU se jako zásadní jeví upřesnění požadavků na realizaci cross-compliance a právní úpravy přímých plateb.

Čerpání evropských dotací: Naprosté fiasko
(KV, Aktuality z netu, 03.12.2007)
I když z ministerstev průběžně přicházejí optimistické zprávy, jak úspěšně se jedná o programech na čerpání 700 miliard korun v letech 2007-2013, faktem je, že zdržení Česka roste.

Bluetongue už i na území České republiky
(KV, Aktuality z netu, 30.11.2007)
V Česku se poprvé objevila katarální horečka ovcí. Veterináři zjistili onemocnění u býka v hospodářství firmy SPO-ZEM Nový Kostel na Chebsku, poblíž hranic s Německem.

Gandalovič: opatření v rámci Health Check unijní zemědělství neozdraví
(KV, Aktuality z netu, 30.11.2007)
Zdravotní prohlídka“ Společné zemědělské politiky zveřejněná Evropskou komisí (EK) – tzv. Health Check a především navrhovaná „léčba“ by mohla mít silný negativní dopad na agrární sektor ČR a dalších nových členských států EU, které mají tradičně větší farmy ve srovnání se sáty původní patnáctky. EK totiž uvažuje o razantním seškrtání přímých plateb pro velké zemědělské podniky. Nejvíce se škrty mají dotknout farem, které dosud dostávaly z unijních prostředků více než 300.000 eur ročně. ČR dlouhodobě vystupuje proti stanovení horní hranice plateb, protože jej považuje za diskriminační. Opatření, která mají za následek znevýhodňování některých typů subjektů nebo některých členských států podle uměle vytvořených hledisek, jsou podle nás nepřijatelná. Jedná se o postup, který jde proti filozofii reforem, jejichž cílem je SZP více tržní a méně regulovaná.

Roste počet výrobců biopotravin i ekologických zemědělců
(KV, Aktuality z netu, 21.11.2007)
Čeští zemědělci se stále více orientují na výrobu biopotravin. Podpora jejich produkce ze strany ministerstva zemědělství tak přináší konkrétní výsledky, k 31. říjnu 2007 bylo registrováno více než 220 výrobců biopotravin. Za poslední rok přibylo 75 nových výrobců biopotravin, z toho jen za poslední tři měsíce se nově zaregistrovalo téměř 30 nových výrobců biopotravin. Počet ekologických zemědělců se v porovnání s loňským rokem výrazně zvýšil, téměř o 350 farem.

O budoucnosti Šumavy nerozhoduje ministerstvo
(KV, Aktuality z netu, 21.11.2007)
Klíčem k velké dohodě o Šumavě je územní plánování, avšak některá vyjádření představitelů Ministerstva životního prostředí a Správy NP a CHKO Šumava matou veřejnost, neboť nerespektují kompetence obcí a krajů, stanovených stavebním zákonem. Na tuto skutečnost upozornil ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Luboš Průša.

Nejlepší vesnice Jč kraje r.2007 byly oceněny
(KV, Aktuality z netu, 31.08.2007)
Jihočeskou vesnicí roku jsou Ražice, cenu hejtmana získaly obce Kadov a Brloh

Nejlepší vesnice Jč kraje r.2007 byly oceněny
(KV, Aktuality z netu, 31.08.2007)
Jihočeskou vesnicí roku jsou Ražice, cenu hejtmana získaly obce Kadov a Brloh

Biopaliva obohatí motorovou naftu již od 1. září
(KV, Aktuality z netu, 31.08.2007)
Tisková zpráva


Praha, 27.srpna 2007


Biopaliva obohatí motorovou naftu již od 1. září

Od 1. září se podle platné úpravy zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, do nafty začne přimíchávat metylester řepkového oleje (MEŘO). Výrobní linku na produkci tohoto biopaliva zítra v ústecké Setuze slavnostně spustí premiér Mirek Topolánek, ministr zemědělství Petr Gandalovič a další hosté. MEŘO je možné využívat v čisté formě jako náhradu nafty nebo ve směsích s motorovou naftou. Ve velké míře je již dnes využíváno např. v Rakousku, SRN a Francii.

MZe prosadilo zavedení povinnosti přimíchávání min. 2 % MEŘO do motorové nafty již od 1. 9. 2007 (původní termín zněl 1. 1. 2008) a tento podíl se zvýší na 4,5 % od 1. 1. 2009. Ministerstvo také připravuje Víceletý program pro uplatňování biopaliv v dopravě v ČR, v jehož rámci se počítá s podporou využívání MEŘO v čisté formě a ve formě vysokoprocentních směsí MEŘO s naftou. Podpory by měly být zavedeny po schválení Evropskou komisí od roku 2009.

Pokyny pro poskytování podpor Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem, a.s.
(KV, Aktuality z netu, 28.05.2007)


Aktuální informace naleznete zde

zdroj: www.pgrlf.cz

Ekologická daňová reforma zvýhodní vytápění domácností obnovitelnými zdroji energie
(KV, Aktuality z netu, 28.05.2007)
Vláda na dnešním jednání schválila konečnou verzi ekologické daňové reformy, která je součástí reformního zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů. Jak přitom upozornil mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) Jakub Kašpar, vláda se nakonec přiklonila k uplatnění výjimky ze zdanění pro vytápění domácností zemním plynem a centrálním zásobováním teplem (v případě, že tepelná energie je vyráběna technologií kombinované výroby elektřiny a tepla). Zdanění energií nebude podléhat ani elektřina či teplo z obnovitelných zdrojů energie, metanu a vodíkových palivových článků. Vláda zachovala nulovou sazbu spotřební daně pro využití stlačeného zemního plynu v dopravě. Spotřební daň se nebude platit ani z elektřiny, využité v železniční či městské dopravě (tramvaje, metro a trolejbusy).

Co chutná nejvíc hezky jihočesky
(KV, Aktuality z netu, 10.05.2007)
Regionální agrární komora Jihočeského kraje vyhlásila soutěž nazvanou Chutná hezky Jihočesky, ve které se bude vybírat nejlepší potravinářský výrobek regionu. Informovala o tom ředitelka komory Hana Hricová.

Ministr Gandalovič navštívil podhorské ekofarmy
(KV, Aktuality z netu, 10.05.2007)
Dne 13.4.2007 absolvoval Mgr. Petr Gandalovič pracovní cestu po ekofarmách v Ústeckém a Libereckém kraji na pozvání Svazu marginálních oblastí. Setkání bylo velmi pracovní a farmáři vyjádřili přesvědčení, že se podařilo prolomit ledy v komunikaci mezi farmáři z méně příznivých oblastí a úřadem, který má pan ministr na starosti.

Český trh s biopotravinami 2007
(KV, Aktuality z netu, 24.04.2007)
Český trh s biopotravinami razantně roste, jen rok 2006 přidal na objemu 49 %. Do roku 2011 by měl ze současných 760 mil. Kč dosáhnout hodnoty 3,2 mld. Kč, což představuje 35% růst ročně.

Začíná přijímání žádostí o první dotace na letošní rok
(KV, Aktuality z netu, 23.04.2007)
Tisková zpráva
Praha, 19. dubna 2007

Začíná přijímání žádostí o první dotace na letošní rok


Do úterý 15. května mohou zemědělci žádat o stěžejní dotace pro letošní rok. V těchto dnech dostávají od zemědělských agentur již částečně vyplněné formuláře, ve kterých se mohou najednou hlásit o několik typů plateb. Tou hlavní je jednotná platba na plochu, dále jde o příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech a platbu v rámci Natura 2000. V tzv. kombinované žádosti je dále možné se ucházet o oddělenou platbu za cukr a letos nově rovněž o podporu na pěstování energetických plodin.

Ministr Gandalovič: Poplatky za odběr vody nechystáme
(KV, Aktuality z netu, 18.04.2007)
Tisková zpráva

Praha, 17. dubna 2007

Ministr Gandalovič: Poplatky za odběr vody nechystáme

Upozornit odběratele podzemních a povrchových vod na zánik příslušného povolení k 1. lednu 2008 je cílem informační kampaně, kterou ministerstvo zemědělství oficiálně zahájilo před třemi měsíci. Díky medializaci této záležitosti se ukázalo, že mnozí čerpají vodu neoprávněně. Počet takových odběratelů se odhaduje na desítky až stovky tisíc. Ministr zemědělství Petr Gandalovič na dnešní tiskové konferenci vyvrátil některé mýty, které se díky informační kampani objevily.

Návrhy ministra Gandaloviče k podporám péče o krajinu vláda schválila
(KV, Aktuality z netu, 17.04.2007)
Tisková zpráva

Praha, 11. dubna 2007

Návrhy ministra Gandaloviče k podporám péče o krajinu vláda schválila

Ministr zemědělství Petr Gandalovič předložil vládě dvě nařízení, která umožní a zároveň zjednoduší zemědělcům získat finanční podporu za udržování krajiny a hospodaření šetrné vůči životnímu prostředí. Oba návrhy k podpoře tzv. agroenvironmentálních opatření dnes kabinet schválil.

Nová dotace má zvýšit zájem o pěstování energetických plodin
(KV, Aktuality z netu, 17.04.2007)
Novou podporu až 45 eur na hektar mohou od letošního roku získat čeští pěstitelé energetických plodin. Připomněla to dnes mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová s tím, že uvedenou dotaci doposud dostávali pouze zemědělci z původních členských zemí Evropské unie. Dotace, kterou plně hradí EU, má přispět ke zvýšení objemu biomasy využívané k výrobě energie.

"Bio" získává větší prostor na celém světě
(KV, Aktuality z netu, 12.04.2007)
Napochodováním do regálů supermarketů již biopotraviny vytvořily v Německu průlom v poptávce, poptávka se v poslední době zvyšuje více než výroba. Ale výměra ekologického zemědělství razantně roste také na celém světě. Zatím se již podle pravidel ekologického zemědělství obhospodařuje téměř 31 milionů hektarů v skoro 630 000 podnicích. Odbyt biopotravin se přitom od roku 2002 do roku 2006 zvýšil o 43 % z 17,8 miliard EUR na téměř 32 miliard EUR. Dobrá třetina výměry ekologického zemědělství se s 11,8 miliony ha nachází v Austrálii a Oceánii. Na druhém místě je Evropa, zde se ekologicky obhospodařuje 6,9 milionů ha.

Návrhy ministra Gandaloviče k podporám péče o krajinu vláda schválila
(KV, Aktuality z netu, 12.04.2007)
Tisková zpráva

Praha, 11. dubna 2007

Ministr zemědělství Petr Gandalovič předložil vládě dvě nařízení, která umožní a zároveň zjednoduší zemědělcům získat finanční podporu za udržování krajiny a hospodaření šetrné vůči životnímu prostředí. Oba návrhy k podpoře tzv. agroenvironmentálních opatření dnes kabinet schválil.

Nová dotace má zvýšit zájem o pěstování energetických plodin
(KV, Aktuality z netu, 12.04.2007)
Novou podporu až 45 eur na hektar mohou od letošního roku získat čeští pěstitelé energetických plodin. Připomněla to dnes mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová s tím, že uvedenou dotaci doposud dostávali pouze zemědělci z původních členských zemí Evropské unie. Dotace, kterou plně hradí EU, má přispět ke zvýšení objemu biomasy využívané k výrobě energie.

Zjednodušení společné zemědělské politiky: Komise navrhuje zlepšení systému podmíněnosti
(KV, Aktuality z netu, 10.04.2007)
Evropská komise dnes navrhla soubor opatření ke zlepšení a zjednodušení systému podmíněnosti, který je hlavní složkou reformy společné zemědělské politiky z roku 2003. Cílem změn je mimo jiné zlepšení informací, zavedení určité míry povolené odchylky v méně závažných případech neplnění, harmonizace kontrolních měr a zavedení předběžného oznámení pro některé kontroly v zemědělských podnicích.

Jaká je budoucnost společné zemědělské politiky?
(KV, Aktuality z netu, 30.03.2007)
Mariann Fischer Boel na včerejší londýnské konferenci přirovnala společnou zemědělskou politiku k pacientovi, který potřebuje zdravotní prohlídku. Není nemocný, ale mělo by se mu poradit, jaký životní styl je pro něj ten pravý.

Šance pro malé obce
(KV, Aktuality z netu, 29.03.2007)
(Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova) Datum: 22. 3. 2007, zdroj: Zpravodaj MZe 1/2007, rubrika: Zpravodaj MZe Vedle strukturálních fondů Evropské unie, bude mít Česká republika možnost využít také zdroje Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD). V programovém období 2007--2013 se očekávají z tohoto fondu prostředky ve výši cca 2,8 mld. €. To je při současném kurzu více než 77 mld. Kč.

Jaké tedy budou platby TOP-UP v roce 2007?
(KV, Aktuality z netu, 27.03.2007)
Informace vedení Agrární komory ČR č. 14

V Praze 21.3.2007

Ministr Gandalovič jednal v úterý 20. března o národních doplňkových platbách (TOP-UP) pro zemědělce s evropskou komisařkou pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer-Boelovou.


Informace, která byla publikována v tisku, že se již od roku 2007 změní systém národních doplňkových plateb k přímým podporám poskytovaným dosud na vybrané sektory na platby poskytované plošně na hektar zemědělské půdy bez ohledu na komoditu, je zavádějící.

Je zcela jasné, že do budoucna bude muset Česká republika přistoupit na platby odtržené od produkce, tedy platby, které se zemědělcům poskytnou plošně podle počtu hektarů.

O prvním českém bio medu
(KV, Aktuality z netu, 21.03.2007)
Naši včelaři dlouho usilovali o certifikát uznávající med jako bioprodukt. Jako první Čech ho získal dr. ing. Jan Pintíř a jeho "pošumavské včeličky". Založení chovu „pošumavských včeliček“ je datováno rokem 1891, kdy byla ve volné přírodě (v rozsáhlém lesním komplexu Luh), odchycena první dvě včelstva, která do dnešních dnů tvoří zdravý, přírodou vyselektovaný, genetický základ chovu.

Po roce 1995 docházelo k postupnému rozšiřování chovu, jehož základ tvoří mateřský chov situovaný v Pošumavském kraji (lesní komplexy na Klatovsku a v Plzni-jih), který je dodnes prostý ekologických, antropomorfních zátěží. Satelitní chovy se nacházejí v Orlických horách (Doudlebsko), na Vysočině (Přibyslavsko) a na Jižní Moravě (Znojemsko).

Ministr Gandalovič jednal o národních doplňkových platbách pro zemědělce
(KV, Aktuality z netu, 21.03.2007)
Tisková zpráva

Praha, 20.3. 2007

Ministr Gandalovič jednal o národních doplňkových platbách pro zemědělce

Ministr zemědělství Petr Gandalovič jednal v úterý 20. března s evropskou komisařkou pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerovou-Boelovou. Předmětem jednání byl zejména systém národních doplňkových plateb pro zemědělce a nadlimitních zásob, ale i snižování kvót na výrobu cukru a česká snaha o zachování názvu pomazánkové máslo.

Do vaší bioknihovny
(KV, Aktuality z netu, 20.03.2007)
Knihovna infocentra PRO-BIO ligy se opět rozrostla o několik knižních titulů, které si můžete rovněž vypůjčit díky podpoře EU v rámci programu Transition Facility.

Celý článek naleznete zde

zdroj: www.agronavigator.cz

Ministr Gandalovič podpořil v Bruselu odblokování rozpočtu pro český venkov
(KV, Aktuality z netu, 20.03.2007)
Tisková zpráva

Praha, 19.3.2007Ministr Gandalovič podpořil v Bruselu odblokování rozpočtu pro český venkov a jednal o návrhu boje proti nekalým praktikám v potravinářství

Probíhající zasedání ministrů zemědělství EU, které se koná dnes a zítra v Bruselu, se věnuje odblokování unijního rozpočtu pro léta 2007 – 2013. K němu přikročil Evropský parlament letos v únoru. Program rozvoje venkova má přitom umožnit českým žadatelům ročně čerpat až 13 miliard korun na různé finanční podpory.

SMO předložil ministru Gandalovičovi kompromisní návrh podpory ekologického zemědělství
(KV, Aktuality z netu, 20.03.2007)
Tisková zpráva, dne 14.3.2007, Svaz marginálních oblastí

Zcela nový, kompromisní návrh na výši a podmínky vyplácení kompenzačních plateb z Programu rozvoje venkova ekologicky hospodařícím zemědělcům předložili na dnešním jednání ministru zemědělství Petru Gandalovičovi zástupci Svazu marginálních oblastí.

Podstata návrhu, který vypracoval Svaz PRO-BIO a ke kterému se připojily i Svaz marginálních oblastí a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů spočívá v tom, aby sazby z Programu rozvoje venkova nebyly kráceny plošně (z původních 2.650 Kč na 1.940 Kč) všem ekologickým zemědělcům, nýbrž aby se toto krácení týkalo jen farem se souběžnou konveční výrobou. Stoprocentně ekologicky hospodařící farmy by přitom měly nárok na kompenzace v ministerstvem zemědělství původně navržené výši. Výše zmíněné tři svazy přitom reprezentují drtivou většinu ekologických zemědělců v České republice.

Jihočeský hejtman varuje nespokojené zemědělce
(KV, Aktuality z netu, 20.03.2007)
Jihočeský hejtman Jan Zahradník nesouhlasí s jakoukoli blokádou našich státních hranic s Rakouskem, neboť to poškozuje nejen slibně se rozvíjející přeshraniční regionální spolupráci, ale i mezinárodní dohody a právo na volný pohyb osob a zboží, platné pro země Evropské unie. Hejtman tak reagoval na oznámení prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby o tom, že zemědělci do konce března uspořádají blokády na hranicích s Rakouskem, neboť se jim nelíbí narůstající dovoz vepřového masa od jižních sousedů, čímž údajně hrozí kolaps českému chovu prasat. „Přechody státních hranic, které Jihočeský kraj sdílí s Horním Rakouskem, jsou opakovaně místem blokád rakouských protitemelínských aktivistů. Trvám na tom, že nelze otázky ohledně bezpečnosti Temelína řešit blokováním hranic a že místem jednání by měla být společná česko-rakouská parlamentní komise, na níž se český premiér s rakouským kancléřem nedávno dohodli. Stejně tak nemůže být přípustné, aby se stávající problémy našich chovatelů přenášely do nátlakových akcí, které jsou v rozporu s unijním právem. Coby hejtman Jihočeského kraje, v jehož zájmu je rozvíjet dobré sousedské vztahy s rakouskými regiony, využiji všech svých možností, abych upozornil kompetentní orgány na dopady, které by přinesly avizované blokády státních hranic našimi zemědělci," uvedl jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Ministerstvo přispívá na propagaci ekozemědělství a biopotravin
(KV, Aktuality z netu, 20.03.2007)
Tisková zpráva

Praha, 14. března 2007

Ministerstvo přispívá na propagaci ekozemědělství a biopotravin

Ministerstvo zemědělství se snaží přispět k tomu, aby se zvýšilo povědomí spotřebitelů o přínosu ekologického zemědělství pro člověka i krajinu a významu produkce a spotřeby biopotravin. Proto se ve spolupráci s partnery z nevládních organizací cíleně a dlouhodobě zaměřuje na propagaci a osvětu veřejnosti v těchto tématech. Každoročně se zvyšují také finanční prostředky určené na tyto aktivity. Zatímco v loňském roce šly na propagaci ekologického hospodaření čtyři miliony korun, letos by to mělo být více než šest milionů korun.

Vše o odběru a vypouštění vod
(KV, Aktuality z netu, 20.03.2007)
Na těchto stránkách naleznete veškeré informace ohledně problematiky nakládání s vodami.

odkaz na web

zdroj: www.mze.cz

Vše o evidenci hnojení
(KV, Aktuality z netu, 09.03.2007)
Evidence hnojení je důležitým podkladem nejen z hlediska kontrolní činnosti, ale měla by sloužit i samotnému zemědělci, např. pro vlastní kontrolu hospodaření se živinami nebo ke stanovení vhodného hnojení následných plodin. Správné zapisování údajů o hnojení je dnes i podmínkou pro obdržení dotací. Navíc, některé předpisy i dotační tituly vyžadují splnění různých limitů hnojení, předepisují omezení v dávkách, způsobech a termínech hnojení. Řádně vedená evidence hnojení je tedy dokladem i o plnění těchto požadavků.

| 0-50 | 50-100 | 100-149 |

Na začátek stránkyČtenář

Jméno:

Heslo:


Zaregistrovat
Zapomenuté heslo

Vyhledávání dle data

<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    

Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Program rozvoje venkova: Opatření I.3.1 Další odborné vzdělávání a informační či

Projekt: 09/007/1310b/231/003218

Aktivity 2010

PROJEKT: Odborné vzdělávání pro zemědělce 2008

Projekt: 08/004/13100/231/001588

Aktivity 2009

Program rozvoje venkova I.3.1: Odborné vzdělávání pro zemědělce


     Archiv
 ISSN 1801-4216

Program rozvoje vnkova
Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova

logo ESF a vlajka EU
Tento web je financován Evropskou Unií, Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem ČR.


www.info-sumava.cz vše o Šumavě na jednom místě

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server