Regionální centrum PRO-BIO Šumava

Informační web pro ekologické zemědělce     www.pro-bio.stachy.cz

Aktuality z netu

Co se děje ve světě zemědělství 25.2.-26.2.2004

Souhrn událostí a článků , které vyšly na informačních webech.Některá fakta je prostě marné zveřejňovat

Stále se opakující výhrady k tomu, zda je nutné utrácet tolik krav v souvislosti s výskytem BSE, ...

článek zde Zdroj:SVSČR


Zemědělské podniky se loni propadly do ztráty 2,3 miliardy korun

Zemědělské podniky se podle odhadu Zemědělského svazu loni propadly do ztráty v celkové výši 2,3 miliardy korun. Tržby za rozhodující komodity se podle svazu meziročně snížily o 9,7 procenta. Stát sice farmářům poskytl o třetinu vyšší kompenzace než v předchozím roce, přesto se příjmy podniků snížily o čtyři procenta, tedy o 3,6 miliardy korun. Na zasedání výboru svazu ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku to dnes řekl předseda Miroslav Jirovský. Na jednom hektaru zemědělské půdy farmáři v průměru tratili 845 korun. Největší propad, 2832 korun, vykázalo Plzeňsko. Následuje Jihočeský kraj, Vysočina a Jihomoravský kraj. Naopak podniky na Pardubicku na hektaru vydělaly 256 korun, v černých číslech loni skončili také zemědělci na Královéhradecku a v Moravskoslezském kraji. Podle Jirovského zemědělci skončili ve ztrátě již druhým rokem.

článek zde Zdroj: Agris


Zemědělci žádají před vstupem do EU o dotace

Zhruba dvě třetiny ze všech zemědělců v Karlovarském kraji podaly již své žádosti o dotace, které jim chce stát poskytnout až do výše předpokládaných plateb do zemědělství ze strany Evropské unie (EU). Vyplynulo to z průzkumu.

článek zde Zdroj: Agris


Veterináři: Skupiny zvířat utrácené kvůli BSE jsou příliš velké

Skupiny skotu, které se v tuzemsku preventivně utrácejí kvůli výskytu nemoci BSE, jsou podle Komory veterinárních lékařů příliš veliké. Pro hromadné utrácení zvířat neexistuje v současné době věrohodné praktické ani vědecké zdůvodnění, uvedli zástupci soukromých veterinářů na dnešní tiskové konferenci. Kvůli dosavadním devíti případům BSE bylo v tuzemsku preventivně vybito 1591 zvířat. Komora chce, aby skupiny byly menší, nebo aby krávy mohly dožít alespoň po dobu, co budou mít mléko.

článek zde Zdroj: Agris


Společný regionální operační program naznačuje cestu k penězům EU

Společný regionální operační program, který po vstupu České republiky do Evropské unie umožní čerpání ze strukturálních fondů EU, je již v plném znění k dispozici na internetových stránkách Jihočeského kraje. Jedná se o jediný regionálně orientovaný operační program, který poskytne šanci ucházet se o finanční podporu zejména obcím, svazkům obcí, neziskovým organizacím a podnikatelům. Evropská unie na něj vyčlenila pro Českou republiku celkem 454,3 mil. EUR, které bude možné vyčerpat v období let 2004 - 2006.

článek zde Zdroj: Agris


MZe: Objem mléčných kvót bude třeba v roce 2004/2005 snížit

Objem mléčných kvót rozdělených mezi domácí producenty bude v roce 2004/2005 třeba snížit, protože současné množství 2,77 miliardy litrů výrazně převyšuje národní limit, který Česku přiřkla Evropská unie. Sdělilo to ministerstvo zemědělství, které z těchto důvodů navrhne ve středu vládě neuvolňovat ze stanovené rezervy pro rok 2004/2005 žádný objem pro zvyšování výrobních limitů. Kvóty regulují domácí produkci mléka. ČR dostala od EU limit zhruba 2,6 miliardy litrů. Kvóty přidělené producentům v současnosti převyšují vyjednané množství o 167 milionů litrů.

článek zde Zdroj: Agris


Krávy v Jeseníku mají ve stájích matrace

Na vůni zlatavé slámy už krávy ze Zemědělského družstva v Jeseníku pomalu zapomínají. Celá armáda čtyř set jesenických dojnic si ve stájích nehoví na slaměné podestýlce, ale na speciálních matracích. " Gumové matrace místo steliva pro nás byly nutností. Pěstovat obilí v našich podmínkách se nevyplácí, a tak jsme museli drahou slámu kupovat jinde," vysvětluje šéfka družstva Marie Bubíková. Od té doby, co krávy nemají běžnou podestýlku, ušetří družstvo také za likvidaci výkalů.

článek zde Zdroj: Agris


V EU si asi polepší chov skotu na lukách;riziko u prasat, drůbeže

Chov skotu na trvalých travních porostech a pěstování cukrovky a olejnin by měly patřit mezi odvětví zemědělské výroby, která si po vstupu do Evropské unie nejvíce polepší. Rizika mohou čekat naopak producenty prasat a drůbeže, možná i pěstitele brambor a krmného obilí, řekl na dnešní konferenci Zemědělství v evropských souvislostech ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha. Zemědělské podniky by se měly v EU v průměru dočkat zlepšení. Nejvíce by se to mělo týkat velkých farem, které budou v méně příznivých oblastech chovat na lukách a pastvinách skot v nízké hustotě.

článek zde Zdroj: Agris


Zájem potravinářů ze zemí EU o mezinárodní veletrhy Salima roste

Zájem potravinářů ze zemí Evropské unie o mezinárodní potravinářské veletrhy Salima roste. Proti předchozímu ročníku se jejich podíl zvýšil o 20 procent. Vzhledem k blížícímu se vstupu České republiky a dalších zemí do EU se totiž očekává oživení obchodních vztahů. Veletrhy se budou po dvouleté přestávce konat od 2. do 5. března v Brně. Novinářům to dnes řekla manažerka veletrhů Věra Menšíková. Deset přistupujících zemí znamená otevření trhu s 65 miliony potenciálními zákazníky. Veletrhy jsou pro firmy příležitostí k upevnění pozic na domácím trhu i k získání nových odběratelů v okolních zemích.

článek zde Zdroj: Agris


Starokladrubských koní je málo, v chovu jsou tak nutné kompromisy

Proslulé české plemeno starokladrubských koní se potýká s nedostatkem jedinců. Na celém světě je totiž jen asi 1000 klisen a hřebců tohoto plemene. Riziko, že stáda zdegenerují, je proto veliké, řekl odborník na chov těchto koní Jaromír Oulehla. Pro zachování chovu se tak musí dělat kompromisy a tolerovat některé drobné odchylky proti standardu, dodal. V České republice je nyní přes 400 těchto "kočárových" běloušů a vraníků. Jejich největším chovatelem je Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem.

článek zde Zdroj: Agris


Souhrn událostí předchozího dne 24. 2. 2004

Kvůli růstu farmářských cen klesla poptávka po bramborách. Cenu prasat zvedli jenom někteří zpracovatelé masa. Tuzemským zelinářům dělá problémy dovoz levného zelí z Polska. Rostlinolékařská správa zakázala dovoz brambor ze Slovenska.

článek zde Zdroj: Agris


Souhrn událostí předchozího dne 25. 2. 2004

MZe: Objem mléčných kvót bude třeba v roce 2004/2005 snížit. V EU si asi polepší chov skotu na lukách;riziko u prasat, drůbeže. ÚOHS sleduje situaci na trhu s vepřovým; správní řízení nevede. Bramboráři se bojí zavlečení chorob z Polska po vstupu do EU.

článek zde Zdroj: Agris


Dohody o cenách jsou zákonem zakázány

Obecně platí, že jakákoliv snaha vyjednat si lepší podmínky v dodavatelsko-odběratelských vztazích ještě nemusí být porušením soutěžních pravidel. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chování všech účastníků na trhu vepřového masa, tedy nejen prvovýrobců a zejména jejich sdružení, ale také zpracovatelů, od konce loňského roku velice bedlivě sleduje. Na tomto trhu je jedna velká zvláštnost. Výkupní cena vepřového masa je velmi nízká, někde kolem třiceti korun za kilogram a podle našich informací cena na pultech obchodů přesahuje i částku 110 korun. Je tu tedy velký rozdíl mezi těmito cenami.

článek zde Zdroj: Agroweb


Malý zájem o norimberský Biofach

Tuzemské firmy měly i letos slabé zastoupení na mezinárodním veletrhu biopotravin a bioproduktů Biofach v německém Norimberku. Jedinými českými expozicemi byl Svaz ekologických zemědělců Pro-Bio a firmy Sluneční brána a Racio. Svazová expozice zahrnovala výrobky devíti ekozemědělců. Jak uvedla Markéta Doubravská ze svazu Pro-Bio, výstavu Biofach obeslalo celkem 1882 firem ze 67 zemí světa.

článek zde Zdroj: Agroweb


Prvních 65 krav z Trstěnic bylo utraceno

V asanačním závodě v Žichlínku na Ústeckoorlicku utratili včera kvůli BSE 65 z celkových 248 kusů dobytka z Trstěnic na Svitavsku. Výsledky testů mrtvých zvířat budou podle ředitele pardubické veterinární správy Josefa Boháče známy dnes.

článek zde Zdroj: Agroweb


Prohlášení účastníků demonstrace chovatelů prasat ČR v Tišnově

článek zde Zdroj: Agroweb


Pokrok ve snižování úniku nitrátů ze zemědělské produkce v Dánsku

plnění nitrátové směrnice v Dánsku; snížení výluhu nitrátů ze zemědělství za 16 roků; nejúčinnější opatření dánské vlády pro redukci úniku nitrátů do vodních zdrojů

článek zde Zdroj: Agronavigator


Systém podporování projektů v rámci Operačního programu zemědělství a Horizontálního plánu rozvoje venkova

IREAS, Institut pro strukturální politiku, o. p. s. ve spolupráci s Výborem pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu ČR si Vás dovolují pozvat na konferenci týkající se systému podporování projektů v rámci Operačního programu zemědělství a Horizontálního plánu rozvoje venkova. Konference se koná ve čtvrtek 11. března 2004 v budově Senátu ČR, Valdštejnské nám. 17/4, Praha 1

článek zde Zdroj: Agronavigator[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: KV | Vydáno dne 26. 02. 2004 | 1673 přečtení | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Na začátek stránkyČtenář

Jméno:

Heslo:


Zaregistrovat
Zapomenuté heslo

Vyhledávání dle data

<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Program rozvoje venkova: Opatření I.3.1 Další odborné vzdělávání a informační či

Projekt: 09/007/1310b/231/003218

Aktivity 2010

PROJEKT: Odborné vzdělávání pro zemědělce 2008

Projekt: 08/004/13100/231/001588

Aktivity 2009

Program rozvoje venkova I.3.1: Odborné vzdělávání pro zemědělce


     Archiv
 ISSN 1801-4216

Program rozvoje vnkova
Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova

logo ESF a vlajka EU
Tento web je financován Evropskou Unií, Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem ČR.


www.info-sumava.cz vše o Šumavě na jednom místě

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server