Regionální centrum PRO-BIO Šumava

Informační web pro ekologické zemědělce     www.pro-bio.stachy.cz

Aktuality z netu

Aktuality ze světa zemědělství 27.2.-1.3.04

Dočtete se:

 • Po vstupu do EU si polepší chovatelé skotu na pastvinách

 • Zašantročit dotace? Narazíte.

 • Farmář stále čeká peníze od státu

 • ČSÚ: Výroba masa v lednu klesla o 8,4 procenta

 • Burzovní bulletin z KBP č. 8 (145.5 KB)

 • Zemědělci jsou k přírodě již šetrnější

 • Burzovní zpravodajství z obchodování na OBHK-9. týden 2004 (82.5 KB)

 • Veletrh Biofach obsadil pouze svaz Pro-bio a dvě české firmy
 • Sněmovna schválila omezení cizinců při nákupu zem. půdy

 • Souhrn událostí předchozího dne 27. - 29. 2. 2004

 • Souhrn událostí předchozího dne 26. 2. 2004

 • Čuba: Zemědělci mohou snížit náklady až o 30 pct.

 • Traktor Kubota ME9000

 • Potřeba fosforu u dojnic

 • Byla dříve zelenina skutečně bohatší na vitaminy?

 • BASE: nová forma BSE?
 • Po vstupu do EU si polepší chovatelé skotu na pastvinách

  Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky předpokládá, že po vstupu ČR do unie si nejvíce polepší chov skotu na trvalých travních porostech, zejména velké farmy, které budou v méně příznivých oblastech chovat na lukách a pastvinách skot v nízké hustotě. Producenti prasat a drůbeže mohou naopak očekávat jistá rizika.

  článek zde Zdroj: Vetweb


  Zašantročit dotace? Narazíte.

  Peníze, vyplacené zemědělcům ze společné unijní kasy, bude Brusel pečlivě hlídat. Zašantročené dotace vymůže zpět, i kdyby mělo jít jen o drobné částky. Letos poprvé začnou čeští zemědělci čerpat dotace z unijních zdrojů. Spolu s penězi z Bruselu přijde i platební kultura, jakou u nás dosud neznáme. Za nesrovnalosti v hospodaření i v účtech čeká příjemce dotací krácení podpory o jedno procento každý den. Když si nedá věci do pořádku do dvaceti dnů, podpora se mu zamítne.

  článek zde Zdroj: Agris


  Farmář stále čeká peníze od státu

  Ani korunu dosud nedostal od státu farmář ekologického statku v Záblatí na Prachaticku, který musel před čtyřmi měsíci kvůli nálezu BSE utratit šestatřicet krav. Třebaže státní veterinární správa už zemědělci Václavu Kovářovi kompenzaci odsouhlasila, ministerstvo zemědělství ji ještě neschválilo. Farmář Václav Kovář totiž teprve nyní sestavuje seznam krav a jejich hodnoty, ze kterých budou ministerští úředníci vycházet při vyčíslení škod. Kovářovi stát z rozpočtu zaplatí jatečnou a plemennou hodnotu krav a částečně i užitkovost.

  článek zde Zdroj: Agris


  ČSÚ: Výroba masa v lednu klesla o 8,4 procenta

  Produkce masa v České republice již třetí měsíc po sobě klesá. V lednu se v zemi vyrobilo 41.230 tun masa bez drůbežího, což je o 8,4 procenta méně než před rokem. Výroba vepřového masa se snížila o 8,3 procenta a hovězího včetně telecího o 8,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

  článek zde Zdroj: Agris


  Burzovní bulletin z KBP č. 8 (145.5 KB)

  Největší událostí středečního burzovního dne byl totální převis poptávky u komodity nafta motorová, která po pětiměsíční stagnaci posiluje o téměř 8% a překračuje hranici 16,00 Kč/l. Dlouhodobá stagnace v živočišné sekci byla vystřídána celkovým posílením všech produktů této sekce. Komodity býci – blok a býci – standard dosahují letošních historických maxim. Vepřové za totálního převisu poptávky zaznamenává rostoucí tendence. V sekci živočišné výroby byly středeční burzovní den uzavřeny přímé obchody v celkovém finančním objemu 1,1 mil.Kč. Bez výrazných změn zůstává dřevní sekce a jatečně opracovaná těla. Přestože v rostlinné sekci nastal totální převis kupních pokynů, hodnoty komodit kopírují předchozí vývoj.

  článek zde Zdroj: Agris


  Zemědělci jsou k přírodě již šetrnější

  Zemědělci projevili velký zájem o seminář o hnojení, který hostila ve středu zasedací síň podbořanské radnice. Kromě rad, jak sladit efektivnost výroby s nakládáním s hnojivy, se utvrdili v tom, že Evropská unie od nich i v tomto směru čeká určitou změnu myšlení. Lektoři na základě směrnic od hnojení doporučili více využívat přirozená, tedy statková hnojiva jako je chlévská mrva a nespoléhat se výhradně na průmyslově vyráběné prostředky.

  článek zde Zdroj: Agris


  Burzovní zpravodajství z obchodování na OBHK - 9. týden 2004 (82.5 KB)

  Burza pokračovala v novém roce ve svém obchodování a na 7. burzovním shromáždění v letošním roce se obchodovalo s obilovinami, olejninami a masem. Na burze bylo možno koupit nebo prodat olejniny za 18,5 mil.Kč, obiloviny za 1,7 mil.Kč a maso za 31,2 mil.Kč. Na obchodování byl stále znát nižší zájem o obchodování, tak jak to obvykle bývá počátkem roku, a ceny až na cenu jatečních prasat stagnovaly.

  článek zde Zdroj: Agris  Veletrh Biofach obsadil pouze svaz Pro-bio a dvě české firmy


  České společnosti měly i letos slabé zastoupení na mezinárodním veletrhu biopotravin a bioproduktů Biofach v německém Norimberku. Jedinou českou expozicí byl Svaz ekologických zemědělců Pro-Bio a firmy Sluneční brána a Racio. Svazová expozice zahrnovala výrobky devíti ekozemědělců a Biofach obsadilo celkem 1882 ze 67 zemí světa. Sdělila to Markéta Doubravská ze svazu Pro-Bio. V rámci veletrhu se uskutečnilo sympozium o ekozemědělství v EU a akčním plánu, kterého se zúčastnili ministři zemědělství z dvanácti evropských zemí a více než 300 expertů.

  článek zde Zdroj: Agris  Sněmovna schválila omezení cizinců při nákupu zemědělské půdy


  Omezení cizinců při nákupu zemědělské půdy v České republice dnes schválila sněmovna. Občan Evropské unie si v tuzemsku bude moci pořídit půdu, pokud bude registrován v seznamu zemědělců a zemědělských podnikatelů. Musí mít navíc v Česku alespoň tři roky trvalý pobyt. Vláda původně uvažovala, že koupi budou moci uskutečnit i lidé s přechodným pobytem. Opatření ale nakonec zpřísnila. Přijatý zákon kritizuje ODS. Předlohu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident republiky.

  článek zde Zdroj: Agris
  Souhrn událostí předchozího dne 27. - 29. 2. 2004


  Po vstupu do EU budou vína z Rakouska zřejmě tlačit ceny dolů. Syrovátka ve výkrmu prasat . ČSÚ: Výroba masa v lednu klesla o 8,4 procenta. Informace o akreditaci poradců MZe v roce 2004.

  článek zde Zdroj: Agris
  Souhrn událostí předchozího dne 26. 2. 2004


  Pěstitelé využili poslední možnost k podporovaným výsadbám vinic. Zašantročit dotace? Narazíte. Liberecký kraj připravuje poradenské centrum pro zemědělce. Veletrh Vinex letos přivítá o polovinu více firem než loni

  článek zde Zdroj: Agris
  Čuba: Zemědělci mohou snížit náklady až o 30 pct.


  I v podmínkách ČR lze snížit náklady na zemědělskou produkci v průměru o 30 procent. Na dnešní přednášce pod patronací Československé společnosti pro moderní zemědělství to konstatoval bývalý šéf agrokombinátu Slušovice František Čuba. Prostor (Čt 18:30)

  článek zde Zdroj: Aliaweb
  Traktor Kubota ME9000


  traktor s čelním nakládačem, technické parametry, konstrukce a zkušenosti z provozu

  článek zde Zdroj: Agronavigator
  Potřeba fosforu u dojnic


  Odhady potřeby fosforu ve výživě dojnic jsou v současné době příliš vysoké.

  článek zde Zdroj: Agronavigator
  Byla dříve zelenina skutečně bohatší na vitaminy?


  Bylo prokázáno, že ve většině případů zelenina nevykazuje změny v obsahu minerálních látek a vitaminů.

  článek zde Zdroj: Agronavigator
  BASE: nová forma BSE?


  Tým vědců v Itálii uvedl, že objevil u dobytka dva zjevné případy BSE, které se liší v důležitých znacích od typických případů tohoto onemocnění. Pravděpodobnost, že existuje druhá forma (strain) BSE, se tak zvyšuje.

  článek zde Zdroj: Agronavigator  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  | Autor: KV | Vydáno dne 01. 03. 2004 | 2492 přečtení | Počet komentářů: 36 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Na začátek stránky  Čtenář

  Jméno:

  Heslo:


  Zaregistrovat
  Zapomenuté heslo

  Vyhledávání dle data

  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Nejčtenější články

  Neexistuji vhodna data!

  Program rozvoje venkova: Opatření I.3.1 Další odborné vzdělávání a informační či

  Projekt: 09/007/1310b/231/003218

  Aktivity 2010

  PROJEKT: Odborné vzdělávání pro zemědělce 2008

  Projekt: 08/004/13100/231/001588

  Aktivity 2009

  Program rozvoje venkova I.3.1: Odborné vzdělávání pro zemědělce


       Archiv
     ISSN 1801-4216

  Program rozvoje vnkova
  Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí

  Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova

  logo ESF a vlajka EU
  Tento web je financován Evropskou Unií, Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem ČR.


  www.info-sumava.cz vše o Šumavě na jednom místě

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server