Regionální centrum PRO-BIO Šumava

Informační web pro ekologické zemědělce     www.pro-bio.stachy.cz

Aktuality z netu

Aktuality ze světa zemědělství 3.3.2004

Dočtete se:

 • Další případ odrohování krav vyvolal pobouření místních

 • Odrohovávání dospělých krav svědčí o necitlivosti

 • Krávy přišly o rohy. Trpěly?

 • Poslanci přijali "Naturu 2000"

 • V Brně začala rekordní Salima

 • V Beskydech šelem neubývá

 • Než přijdou peníze z Unie, zemědělce podrží stát

 • Řepík: Nenechám se zastrašit

 • Zemědělci přišli o podíl v Madetě, a tak se soudí

 • Souhrn událostí předchozího dne 2. 3. 2004

 • Chystané krácení produkčních kvót mléka a nová metodika

 • Pojišťovna se zdráhá nahradit ztráty chovatelům

 • Špidla mezi zemědělci

 • Infiltrace vody a makropórovitost zemědělsky využívané sprašové půdy

 • DPH

 • Zpráva o budoucnosti venkova v nových členských státech střední a východní Evropy • Další případ odrohování krav vyvolal pobouření místních

  V zemědělském družstvu Žďár v Chudenicích na Klatovsku odrohovali 300 kusů dospělého skotu. Místní obyvatelé tvrdí, že zákrok provedli bez znecitlivění. Výkonný ředitel společnosti Josef Kaceřovský se hájí tím, že odrohování bez použití anestetika by v žádném případě nedovolili.

  článek zde Zdroj: Vetweb


  Odrohovávání dospělých krav svědčí o necitlivosti

  Je možné vyslechnout celou řadu argumentů, proč je dobré, aby neměly krávy rohy, zejména sestavují-li se stáda ze skupin z různých míst, či dojí-li se v dojírnách. To je sice pravda, ale to nevědí někteří naši chovatelé s takovým předstihem, že musejí pak najednou odrohovat několik desítek dospělých krav?

  článek zde Zdroj: Vetweb


  Krávy přišly o rohy. Trpěly?

  PLZEŇ (MF Dnes) - Trpělo 180 krav, když jim veterinář a zemědělci v chudenickém kravíně uřezávali rohy? Touto otázkou se včera na místě zabývali odborníci. Přišlo jim totiž udání, že zákrok proběhl bez umrtvení. Na Klatovsku se podobným případem zabývali v poslední době podruhé.

  článek zde Zdroj: Ekolist


  Poslanci přijali "Naturu 2000"

  Sněmovna na druhý pokus přijala klíčovou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která počítá s vytvořením evropské soustavy zvláště chráněných oblastí Natura 2000. Pokud by parlament nepřijal novelu včas, hrozily by republice po vstupu do Evropské unie sankce až několika set tisíc eur denně - dokud by nezjednala nápravu. Ačkoli poslanci předložili desítky pozměňovacích návrhů, sněmovna nakonec nepřijala žádný, který by byl v rozporu s evropskými směrnicemi.

  článek zde Zdroj: Agris


  V Brně začala rekordní Salima

  Ve znamení rekordní účasti 1200 vystavujících firem z 41 zemí světa je letošní Salima, komplex mezinárodních potravinářských veletrhů. V Brně začala včera, potrvá do pátku a první dva dny veletrhů patří výhradně odborníkům. Těm je určen i doprovodný program, kterému dominuje téma bezpečnosti potravin v souvislosti se vstupem země do Evropské unie. Preciznímu fungování dozorových orgánů byla věnována včerejší panelová diskuse ministrů zemědělství států Visegrádské čtyřky. Státní zemědělská a potravinářská inspekce na výstavišti představí svoji mobilní kancelář inspektorů a bude prezentovat postupy při odběru vzorků.

  článek zde Zdroj: Agris


  V Beskydech šelem neubývá

  Na území Beskyd žije asi sedmnáct rysů, jedna malá smečka vlků o třech nebo čtyřech kusech a podle loňských údajů asi tři medvědi, kteří nyní čas tráví zimním spánkem. Tyto výsledky prokázalo mapování výskytu šelem, které se uskutečnilo v půlce února a které bude průběžně doplňováno o nové informace až do konce dubna. Odhadnout skutečný počet šelem v oblasti není jednoduché. "V současné době máme základní přehled o tom, kde šelmy jsou, a na kterých místech se rády pohybují. I když už je jednorázová sčítací akce za námi, budeme jako obvykle shromažďovat další údaje, abychom věděli co nejvíce," uvedla pracovnice Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy Dana Bartošová.

  článek zde Zdroj: Agris


  Než přijdou peníze z Unie, zemědělce podrží stát

  Hlavní starostí zemědělců bude zpožděný přísun dotací z Evropské unie (EU). "Má jiný termín, než na jaký byli dosud zvyklí. Vznikne půlroční mezera, kterou stát musí začít řešit překlenovacími úvěry, případně určitou vstřícností rozpočtového výboru," řekl nám v pondělí jihočeský poslanec a člen rozpočtového výboru Jan Mládek (ČSSD) po skončení semináře určeného zemědělcům z Táborska, Jindřichohradecka, Českobudějovicka a Písecka. Jeho slova potvrdil i premiér Vladimír Špidla: "Rád jsem slyšel, že to, co jsme zemědělcům po povodních a dalších klimatických katastrofách slíbili, bylo splněno. Zajímali se o peníze, které poskytneme k takzvanému Horizontálnímu rozvoji venkova a zemědělství, neboť jsou důležité pro čerpání dotací z EU.

  článek zde Zdroj: Agris


  Řepík: Nenechám se zastrašit

  Koupil farmu, kterou ale nemůže využívat. Vítěz veřejné soutěže tvrdí, že z něj pozemkový fond udělal uměle dlužníka. Vyhrožováním, zastrašováním a šířením falešných zpráv vyústil spor v souvislosti s bývalou odchovnou mladého dobytka v Konicích u Mašťova. Tím, kdo tomuto všemu musí čelit má být Antonín Řepík, který farmu získal v roce 1998 ve veřejné soutěži za vyvolávací cenu dva miliony tři sta tisíc korun. Dosud ale nemůže podnikat, neboť místo provozuschopného areálu převzal rozpadající se ruinu.

  článek zde Zdroj: Agris


  Zemědělci přišli o podíl v Madetě, a tak se soudí

  Ministr zemědělství Jaroslav Palas nedokázal zemědělcům z jihu Čech na setkání ve Veselí nad Lužnicí uspokojivě odpovědět, proč více než třetinový státní podíl akcií mlékáren Madeta nezískali od Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) producenti mléka sdružení v Mlékařském a hospodářském družstvu Jih, ale Jihlavské mlékárny. "Ministr nevyargumentoval, proč fond nepočkal na rozhodnutí soudu," sdělil nám včera předseda představenstva mlékařského družstva a předseda Zemědělského družstva Pluhův Žďár Karel Bednář.

  článek zde Zdroj: Agris


  Souhrn událostí předchozího dne 2. 3. 2004

  Palas: Stát propagaci tuzemských potravin podpoří 200 mil. ročně. Rodinný pivovar Bernard zvedne ceny sudového piva o 5,9 procenta. Vyšetřování na BSE. Palas: Vstup do EU bude znamenat posílení prestiže zemědělství.

  článek zde Zdroj: Agris


  Chystané krácení produkčních kvót mléka a nová metodika

  Krácení individuálních produkčních kvót kvůli jejich nevyčerpání bude provedeno do konce dubna, pak bude stanovena výše plošného krácení kvůli vyjednané kvótě v EU.

  článek zde Zdroj: Agroweb


  Pojišťovna se zdráhá nahradit ztráty chovatelům

  Agrodružstvo vlastníků v Libštátě (AGV) a Zemědělské družstvo Košťálov na Semilsku stále nedostaly od Hasičské vzájemné pojišťovny náhradu za nucenou porážku dobytka v souvislosti s případem BSE zjištěném loni v říjnu v podniku Zeos v Lomnici nad Popelkou. Oba podniky s pojišťovnou stále vyjednávají, soudní žalobu považují až za poslední možnost.

  článek zde Zdroj: Agroweb


  Infiltrace vody a makropórovitost zemědělsky využívané sprašové půdy při různých metodách přípravy půdy

  Infiltrace vody do půdy je kromě jiného zásadně ovlivňována systémem makropórů. Vlastnosti systému makropórů jsou řízeny zejména způsobem přípravy půdy a jsou tak relevantním vlivem v kontextu vzniku povrchového odtoku, a tím povodní v povodí řek.

  článek zde Zdroj: Agronavigator


  Špidla mezi zemědělci

  Evropská unie poskytne českému zemědělství stabilnější postavení, uvedl včera premiér Vladimír Špidla při setkání s jihočeskými zemědělci ve Veselí nad Lužnicí. Ministr zemědělství Jaroslav Palas nesouhlasí s hlasy, které tvrdí, že čeští úředníci nebudou schopni přijímat a rozdílet platby ze zdrojů EU.

  článek zde Zdroj: Agroweb


  DPH

  Od ledna 2004 se většina zboží i služeb přesunula do vyšší kategorie. Stalo se tak v důsledku daňové reformy české vlády, nikoliv pouze kvůli vstupu do EU, jak se často objevuje v tisku. EU svým členským státům neurčuje, jakou mají stanovit DPH.

  článek zde Zdroj: Agronavigator


  Zpráva o budoucnosti venkova v nových členských státech střední a východní Evropy

  Rozbor se týká celé řady pro venkov významných témat: analýza zemědělského hospodaření a potravinového řetězce, trendů na venkovském pracovním trhu, venkovské infrastruktury i zásad rozvoje venkova a zemědělství a je uzavřen velmi podrobnou typologií venkova.

  článek zde Zdroj: Agronavigator  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  | Autor: KV | Vydáno dne 03. 03. 2004 | 1656 přečtení | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Na začátek stránky  Čtenář

  Jméno:

  Heslo:


  Zaregistrovat
  Zapomenuté heslo

  Vyhledávání dle data

  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Nejčtenější články

  Neexistuji vhodna data!

  Program rozvoje venkova: Opatření I.3.1 Další odborné vzdělávání a informační či

  Projekt: 09/007/1310b/231/003218

  Aktivity 2010

  PROJEKT: Odborné vzdělávání pro zemědělce 2008

  Projekt: 08/004/13100/231/001588

  Aktivity 2009

  Program rozvoje venkova I.3.1: Odborné vzdělávání pro zemědělce


       Archiv
     ISSN 1801-4216

  Program rozvoje vnkova
  Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí

  Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova

  logo ESF a vlajka EU
  Tento web je financován Evropskou Unií, Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem ČR.


  www.info-sumava.cz vše o Šumavě na jednom místě

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server